نام و نام خانوادگی:  سرکار خانم حوریه شایگان

 

 

سمت : مدیر EDO دانشکده پرستاری و مامایی  لنگرود

 

معرفی دفتر توسعه آموزش: Education Development Office

دستور تاسیس دفتر توسعه آموزش پزشکی دانشکده پرستاری و مامایی شرق گیلان بر اساس مصوبه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در دی ماه 1389 صادر و از اردیبهشت 1390 با هدف ارتقاء کیفیت آموزش در دانشکده پرستاری و مامایی- پیراپزشکی شرق گیلان شروع به فعالیت نمود. در حال حاضر سرکار خانم حوریه شایگان عهده دار مسئولیت دفتر EDO دانشکده پرستاری و مامایی شرق گیلان هستند.

اهداف:

1- برنامه ریزی در خصوص ارزیابی فعالیت های آموزشی دانشجویان

2- برنامه ریزی جهت ارتقای کیفیت آموزش نظری و بالینی

3-برنامه ریزی جهت آموزش مبتنی بر توانمندسازی اساتید

4- برنامه ریزی جهت نظارت بر نحوه آموزش در گروههای بالینی جهت ارتقای کیفیت آموزش در راستای اعتبار بخشی دوره ای

5- ارتقای فرآیند داوری و تایید طرح درس گروههای پایه و بالینی

6- برگزاری  دوره ه ای جلسات مشورتی درحوزه آموزش پزشکی.

وظایف و تشکیلات :

 رسالت

 ارتقای سطح آموزش و یادگیری در دوره های آموزشی دانشکده پرستاری و مامایی با هدف تربیت نیروی انسانی توان مند برای ارائه بهترین کیفیت خدمات سلامت به آحاد جامعه.

حیطه عملکرد:

1- واحد توانمندسازی اساتید

2- واحد برنامه ریزی آموزشی

3-  واحد ارزشیابی آموزشی

4- واحد پژوهش در آموزش 

5- واحد استعداد درخشان و المپیاد دانشجویی

6- واحد آموزش پاسخگو

7- واحد دانشجویی توسعه آموزش پزشکی

 وظایف:

توانمندسازی اساتید:

1. توانمندسازی اساتید هیأت علمی

2. ارایه مشاوره به مسؤولان دانشکده و دپارتمان های آموزشی در زمینه رهبری و مدیریت تغییر آموزشی

 3. ارایه مشاوره به اعضای هیأت علمی (به ویژه اعضای هیأت علمی جدید) در مسیر ارتقای توان مندی های آموزشی

4. برنامه ریزی برای تأمین اساتید مورد نیاز در زمینه آموزش

برنامه ریزی آموزشی:

1- ارایه مشاوره در زمینه برنامه ریزی دوره های آموزشی و بازنگری آن ها

2- مشارکت در نیازسنجی و طراحی دوره های آموزشی تحت پوشش دانشکده پرستاری و مامایی می باشد.

ارزشیابی آموزشی:

1- ارایه مشاوره به مسؤولان دانشکده پرستاری و مامایی در زمینه:

2- ارزشیابی دوره های آموزشی

3- ارزشیابی فراگیران

4- ارزشیابی اعضای هیأت علمی این امر شامل مشارکت در طراحی طرح های مربوط به ارزشیابی موارد فوق می باشد.

پژوهش در آموزش:

1. ارایه مشاوره در زمینه پژوهش در آموزش به گروه های آموزشی مختلف و اعضای هیأت علمی

2. همکاری با معاونت پژوهشی دانشکده و مرکز مطالعات و توسعه آموزش دانشگاه در زمینه بررسی طرح های پژوهش در آموزش ارایه شده توسط اعضای هیأت علمی و دپارتمان های آموزشی

3. مشارکت در انجام طرح های پژوهش در آموزش با دپارتمان های آموزشی

4. انجام طرح های پژوهش در آموزش مبتنی بر نیازهای موجود در دانشکده به ویژه در حیطه آموزش بالینی.

استعداد درخشان و المپیاد دانشجویی:

1- بررسی آیین نامه ها وآخرین مصوبات وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشکی درخصوص استعداد های درخشان

2- هماهنگی با سایر واحد های دانشگاهی برای شناسایی و بهره مندی استعداد های درخشان از تسهیلات و خدمات موجود

3-معرفی فارغ التحصیلان واجد شرایط متقاضی استفاده از تسهیلات بدون آزمون برای ورود به مقاطع کارشناسی و

کارشناسی ارشد و تسهیلات با آزمون برای مقاطع کارشناسی ارشد و PhD به سازمان سنجش آموزش پزشکی

4- انتقال مشکلات و پیشنهادات دانشجویان استعداد درخشان در حیطه آموزشی به سطوح مدیریتی

واحد آموزش پاسخگو:

1- برقراری مسیر تعامل و همکاری آموزشی، پژوهشی، مشاوره ای بین گروه های آموزشی و معاونت های مختلف دانشگاه با هدف پاسخگویی به نیازهای سلامت جامعه

2- انجام اقدامات لازم جهت تبدیل اولویت های پژوهشی مبتنی بر نیازهای جامعه به موضوعات پایان نامه های دانشجویی

3- تشکیل جلسات منظم با دانشکدهها به منظور پیشبرد فعالیتهای ضروری آموزشی بر اساس نیازهای سلامت جامعه و اولویت های تعیین شده توسط معاونت بهداشتی و درمانی

4- ترغیب گروه های آموزشی به اعمال تغییرات در کوریکولوم های آموزشی بر اساس نیازهای جامعه، مشکلات منطقه و اولویت های تعیین شده

5- ارائه کارگاههای آموزشی در جهت تقویت شناخت دانشجویان و اعضای هیات علمی با مفاهیم آموزش پاسخگو

6- هماهنگی با معاونت بهداشتی، مسئولین شبکه شهرستانها و پزشکان متخصص خانواده در اجرای بهتر کارورزی ها و کارآموزیهای مربوط به جامعه دانشجویان

واحد دانشجویی توسعه آموزش پزشکی:

 1- آگاه سازی، تشویق و جذب دانشجویان جهت شرکت در فعالیت های توسعه آموزشی

2- بستر سازی در جهت توانمندسازی دانشجویان علوم پزشکی در زمینه آموزش علوم پزشکی

3- برقراری ارتباط، اطلاع رسانی و بسترسازی جهت تعامل و تبادل تجارب دانشجویی در حوزه آموزش علوم پزشکی

 

 دفتر توسعه آموزش برای انجام وظایف خود به همکاری اعضای هیأت علمی فعال در گروه های آموزشی دانشکده وابسته است و از این رو با جمع کثیری از این اساتید ارتباط مستقیم و تنگاتنگ دارد.

 

 

 

 

   
آخرین بروز رسانی : 1403/08/22